Ako som skúsil obísť daňovú licenciu...

Autor: Tomáš Bley | 6.12.2013 o 14:24 | Karma článku: 11,85 | Prečítané:  2539x

Vynaložíte námahu, čas, investujete peniaze, ktoré sa vám nemusia vrátiť a odmenu za toto všetko dostane niekto iný, kto nepohol ani prstom. Záleží na vašej životnej filozofii, či to nazvete krádežou alebo charitou, ale podstata ostane nemenná-bez práce sú /pre niekoho/ koláče...

Pred pár rokmi som si založil jednoosobovú sro-čku. V tom čase som bol majiteľom/prevádzkarom vlastného baru, a preto mala sro-čka opodstatnenie. Avšak skôr, ako došlo k prepisu baru a súvisiacich zmlúv, povolení atď., bar som predal. Teda mi ostala nevyužitá sro-čka. Zamestnal som sa ako kuchár s tým, že niekedy, počas voľna, budem predávať cigánsku niekde na festivaloch, ale-nejak nebol ani voľný čas, ani voľné financie. A teraz som sa dozvedel, že za sro-čku, ktorá nikdy nevykonala nijaký obrat, nieto zisk, mám platiť ročne 480 eur. Preto som začal uvažovať, že síce spoločnosť mám, ale keďže ju momentálne nevyužívam, či ju nemôžem pozastaviť, podobne ako živnostník pozastavuje svoju živnosť.  Len tak zrušiť ju nechcem, pretože aj stála nejaké peniaze a čas strávený behaním po úradoch a taktiež niekedy v budúcnosti chcem ešte podnikať. Obrátil som sa na daňový úrad so žiadosťou o metodologický postup, ako pozastaviť sro, keďže ju nevyužívam a licenciu preto platiť nechcem. Prišla odpoveď:

"Podľa § 57 ods. 4 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov - podnikateľ môže oznámiť miestne príslušnému živnostenskému úradu pozastavenie prevádzkovania živnosti. Účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia nastávajú dňom doručenia oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti živnostenskému úradu, alebo ak je v oznámení uvedený neskorší deň, týmto dňom. Cit. ustanovenie nie je upravené výlučne pre podnikateľa - fyzickú osobu t.j. platí pre všetkých podnikateľov, podnikajúcich podľa tohto zákona.

Napriek tejto skutočnosti zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov ani zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, obdobie prerušenia živnosti u právnickej osoby vo svojich ustanoveniach neupravuje osobitným spôsobom u PO, tak ako u FO.

Nakoľko prerušením živnostenského oprávnenia právnická osoba nezaniká, je naďalej účtovnou jednotkou a daňovým subjektom, t.j. je povinná viesť účtovníctvo a podávať daňové priznania k tým daniam, na ktorých je registrovaná."

Nuž, logicky mi vychádza, že zrušenie alebo predaj sro-čky je v mojom prípade asi výhodnejšie, ako každoročné platenie daňovej licencie, pretože založiť novú sro-čku pomocou elektronického podpisu vyjde približne na 160 eur. Ale predsa len-ako potom riešiť drobné podnikanie pomocou sro? Keď nechcem ručiť celým svojim majetkom ako živnostník? AK zisk z podnikania sa predpokladá vo výške pár sto eúr? A hlavne mi nie je jasné, čo za 480 eur dostane potom človek od štátu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?